четвер, 21 січня 2016 р.

Конспект уроку математики у 1 класі

Тема. Лічба предметів. Побудова відрізка за даною текстовою умовою. Вправи на засвоєння таблиць додавання і віднімання.

Мета. Вчити швидко обчислювати приклади; розвивати пам’ять, логічне мислення, навички самостійної праці, пізнавальну активність учнів; виховувати охайність, старанність, працелюбність, дбайливе ставлення до природи.
                                  Хід уроку
І. Організація класу.
Добрий день! У добрий час!
Рада, діти, бачити вас!
Чи почули ви усі дзвінок?
Він покликав на урок!
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.
Зараз сядуть всі дівчата,
А за ними і хлоп’ята!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань учнів.
Сьогодні урок математики буде складатися зі сторінок усного журналу.
В самоті нудьгує Бабонька Яга,
Ледве шкутильгає кістяна нога.
Буде бабця рада дорогим гостям,
В ліс приходь до неї – все побачиш сам.
Чи хочете ви провідати Бабу Ягу?
А для цього нам треба перегорнути сторінки усного журналу. Скільки ж їх дізнаєтеся після каліграфічної хвилинки.

Каліграфічна хвилинка. Усна лічба.
У Бабусі Ягусі
Живуть гарні гуси.
Один сірий, один білий
Скільки їх в бабусі? (2)
Напишіть три цифри 2.

У Ягусі три копійки,
А в Горинича одна,
Допоможемо малята
Гроші їм порахувати (4).
Напишіть три цифри 4.
 Яка сума чисел 2 і 4 (6).
Напишіть 6 до кінця рядка. Отже, перед нами шість сторінок усного журналу.

Перша сторінка “Хатинка на курячих ніжках”
У бабусі Ягусі хатинка жива,
 Дві курячі ніжки вона не хова.
Ці ноги стирчать із хатини,
І мерзнуть холодної днини.
Купила їм чоботи Баба Яга
Не влізла в ті чоботи жодна нога.
Хатинка із босими ніжками
Блука лісовими доріжками.
Діти, хатинка боса, вона може поколоти ніжки об чагарники. А для того, щоб придбати взуття, потрібно знати розмір ніг. Тож, давайте допоможемо Бабі Язі дізнатися розмір ніг її хатини. Приготуйте математичні віяла.
1-1=   Д
8-4=   В
4+3=   А
10-6=  Д
3+1=  Ц
7+2=  Я
8-6=  И
5+3=  Й
( Діти називають відповіді, якщо вони правильні, вчитель відкриває “віконечко” із буквою)
Тож, який розмір взуття у лісової хатинки? (20)
Давайте знайдемо всі цифри від 1 до 20 (робота за таблицями Шульте).

Розкладання чисел.
Розмір дізналися, але ще треба знайти ціну.
Розкладіть числа 11, 12, 15, 19 на двоцифрове і одноцифрове числа.
Бабуся зовсім не вміє рахувати грошей, допоможемо їй.

“ Лабіринт”.
 








                                             10





                                                                                                                                             

Щоб дістатися до лісового базару, Бабі Язі треба пройти через троє воріт, щоб набрати 10 очок.
Молодці! Гарно попрацювали. Отже, тепер будуть гарні чоботи.

Друга сторінка смачний супчик”
Їсти бабця захотіла –
Узялась мерщій до діла.
Над багаттям в казані
Варить страви пресмачні.
Накришила змій у юшку
Потім кинула петрушку.
Мухомори молоді,
Ще й поган очки бліді.
Ой, і супчик вийшов лютий,
Цілих два відра отрути!
Діти, Баба Яга знає, що в супі все отруйне. Отже вона пообідає і отруїться. Але отрута зникне, коли ви правильно розв’яжете приклади “на полях зошита”.
Робота за підручником (стор.81, завдання 1).

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Пояснення вчителя.
Третя сторінка “Чарівний Клубочок”
У Баби Яги є чарівний клубок.
Він знає стежини усі на зубок.
Вам будь-який в лісі куточок
Покаже чарівний клубочок.
Але одного разу клубочок розмотався, зачепився за кущ ліщини і розірвався. Як же бабуся без клубочка буде?
Утім, є одна таємниця. Якщо ви навчитеся будувати відрізки за даною умовою, він знову стане суцільним.
  1. Повторення вивченого про дециметр.
Ми з вами знаємо, що відрізок можна виміряти сантиметрами. А на попередньому уроці ми вивчили нову міру довжини – дециметр.
Що таке дециметр? (вчитель опитує кілька учнів). Молодці!
Якими літерами позначається на письмі слово дециметр? (дм)
     2.”Чарівний клубочок” задав нам завдання “Хто із тварин знаходиться ближче до дерева, і на скільки.
-         То хто ближче?
-         Яка відстань собачки від дерева?
-         Яка білочки?
-         Якщо у задачі питається “На скільки...”, то що потрібно зробити?
6-4=2 (дм)
Давайте тепер розв’яжемо задачу 2 у підручнику.
  1. Читання умови вчителем.
  2. Креслення у зошитах першого відрізка довжиною 10 см.
  3. Розв’язування задачі.
-         Другий відрізок довший чи коротший?
-         На скільки довший?
-         Якщо довший, то якою дією розв’язуємо?
10+3=13 (см)
  1. Креслення у зошитах другого відрізка довжиною 13 см.
Молодці! Ось і став наш клубочок суцільним. Тож настав час для відпочинку.

ІV. Фізкультхвилинка.

V. Розвиток математичних знань.
Четверта сторінка “Бабусина ступа”
Нащо Ягуся тримає ступу?
У ступі можна зварити супу.
Пере білизну в ній бабуля,
Відро це, ночви, чавун, каструля.
Велика користь з цієї ступи.
В ній зберігає бабуля крупи.
Ще варить ступа гриби в сметані,
І носить воду старій для бані.
Ось, який “універсальний комбайн” ця ступа. Щоб її ніхто не вкрав, бабуся замкнула ступу на замок, а ключ загубила. Але замок чарівний, він відкриється лише тоді, коли ви розв’яжете приклади і прочитаєте, від кого Баба Яга закрила ступу.

Самостійна робота за варіантами (завдання 3)
І варіант починає із першого стовпчика,
ІІ варіант починає із третього стовпчика.
1 – ч,
8 – а,
5 – х,
0 – л,
2 – и,
9 – к.
Молодці! Тепер ступа ніде не дінеться. Але без чого вона не полетить? (без мітли)

П’ята сторінка “Чарівна мітла”
Мітла в бабусі теж не дрімає,
На ній в розвідку Яга літає.
Підлогу чистить із килимами.
Та відганяє мух з комарами.
Але якось Баба Яга літала в гості до Лісовика на мітлі. Раптом мітла поламалася. Що ж робити! Вона стане справною, коли ми розв’яжемо задачу 5 у підручнику.
-         Діти, скільки у вулику бджілок?
-         А скільки до них прилетіло?
-         Який розв’язок цієї задачі?
6+4=10
-         Скільки бджілок стало у першому вулику?
-         Скільки бджіл у другому вулику?
-         А скільки із нього вилетіло?
-         Який можемо скласти приклад?
6-4=2
-         Скільки залишилося?

Хвилинка відпочинку. Гра “Так чи ні”
Коли “так” ви плескаєте в долоні, коли “ні” – розводите руки у сторони.
-         Сьогодні середа? (Так)
-         На вулиці літо? (Ні)
-         Тиждень складається із семи днів? (Так)
-         Зараз урок математики? (Так)
-         Після ранку настає ніч? (Ні)
Відпочили, а тепер продовжимо працювати.

Робота з геометричним матеріалом.
Хто є вірним улюбленцем Баби Яги? Звичайно ж чорний кіт.
Шоста сторінка “Чорний кіт”.
Живе у Яги, як старенька каже,
Сто, а чи більше літ,
Чорний-пречорний, чорніший від сажі
Великий домашній кіт.
І вдень, і вночі, посьорбавши каші,
Охороняє вхід.
Чорний-пречорний, чорніший від сажі
Великий лінивий кіт.
 -Я зовсім не лінивий, - сказав кіт і пішов гратися. Чи пограємося ми із котом?
Дістаньте свої геометричні фігурки і покладіть ось так.
                                                                                                                    

(Діти дивляться декілька секунд, потім вчитель закриває фігури, а учні по пам’яті складають їх, після цього перевіряють).
 


                                  ,                                                  ,
Гра із звірятками
-         Із яких фігур складено звіряток? Скільки на цих малюнках однакових фігур?
 

 







VІ. Підсумок уроку.

Вручення призів за гарну роботу.

Конспект уроку

Тема. Щоб бути здоровим і все встигати робити.
Мета. Вчити свідомо ставитися до свого здоров’я. Дати дітям корисні поради щодо збереження і зміцнення здоров’я. Вчити дітей дотримуватися здорового способу життя: режиму дня, раціонального харчування, правил гігієни. Розвивати зацікавленість дітей до проведення фізкультурних вправ і загартовувальних процедур. Формувати вміння працювати в групах, прислухатися до думки інших.
Обладнання. Малюнки, що ілюструють приклади здорового способу життя; прислів’я та приказки, вислови про здоров’я, м’ячик для гри.

Хід уроку

І. Організаційний момент.
ІІ. Підсумок фенологічних спостережень.
 - Яка зараз пора року?
 - Яке число і місяць?
- Чи є сонечко?
- Подивіться уважно на небо. Яке воно сьогодні?
- Чи є сьогодні вітер?
- Чи були опади, коли ви йшли до школи?
- А тепер підведемо підсумки спостережень за тиждень.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Фронтальне опитування.
- Для чого людині знання?
- Розкажіть правила учнів.
- Розкажіть ситуації, які спричиняють галас у класі.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
- З давніх-давен український народ найголовнішою цінністю у житті вважав здоров’я. Навіть вітаючись і прощаючись, люди бажали один одному здоров’я: “Здоровенькі були!”, “Дай, Боже, здоров’я”, ”Доброго вам здоров’я!”.
     Ще з часів Київської Русі наші пращури цінували здоров’я, загартованість, спритність.
     Сьогодні ми поговоримо про здоровий спосіб життя.
V. Сприйманні і усвідомлення навчального матеріалу.
1.     Вчитель.
- Вашим завданням до уроку було – підготувати прислів’я та приказки про здоров’я. Тож вам, діти, слово.
Прислів’я.
Здоров’я – всьому голова.
Як про здоров’я дбаєш, так і маєш.
В здоровому тілі -  здоровий дух.
Здоров’я не купиш ні за які гроші.
Здоровий не знає який він багатий.
Бережи одяг, поки новий, а здоров’я – поки молодий.
Без здоров’я нема щастя.
Здоров’я маємо – не дбаємо, а втративши – плачемо.
Було б здоров’я, все інше наживеш.
Найбільше багатство – здоров’я.
Хто добрих порад не слухає, той потім і пальці дмухає, та пізно.
Чиста вода – для хвороби біда.
Хвороба з брудом в дружбі.
Брудні руки бруднять і обличчя.
Чисте повітря – ворог хвороб.
Ходи більше – проживеш довше.
Краще дихати свіжим повітрям, ніж пити ліки.
Вода все очищає.
Мило сіре та миє біло.
Де повітря, там життя.
Вчитель.  Молодці, діти. Так важливо не тільки знати народну мудрість, а й дотримуватися цих порад усе життя.
2.     Проблемна ситуація.
А для чого людині здоров’я? Що воно дає? На що впливає?
3.     Розв’язання проблемної ситуації (відповідають діти).
  1. Мозковий штурм “Якщо людина здорова, то вона…”.
Будьте уважні, я скажу по-іншому: “Якщо людина хвора, то вона…”
(Відповіді фіксуються на двох аркушах маркерами або фломастерами)
здорова                                             хвора
добра                                                зла
щаслива                                           сердита
життєрадісна                                   похмура
весела                                               пригнічена
усміхнена                                         ображена
привітна                                            сумна
працьовита                                       роздратована
енергійна                                          плаксива
емоційна                                           втомлена
щира
сильна
5.     Бесіда
- Яка людина, на вашу думку, приємніша для спілкування?
- Якими хотіли б бути ви?
- Від чого залежить здоров’я людини?
- Що потрібно робити, щоб людина виросла сильною і мала міцне здоров’я?
6.     Розповідь учителя.
- Наша держава піклується про здоров’я свого народу. В статті 49 Конституції України сказано: ”Кожен має право на охорону здоров’я, медичну допомогу та медичне страхування”.
     Охорона здоров’я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм.
     У країні збудовано багато лікарень, санаторіїв, будинків відпочинку.
     Та слід пам’ятати, що, в першу чергу, людина сама відповідає за своє
здоров’я і тільки сама може його зберегти.
      Складовими частинами здорового способу життя є:
·        Дотримування режиму дня.
·        Раціональне харчування.
·        Заняття фізкультурою і спортом.
·        Загартування.
7.     Поділ класу на групи.
У Різних місцях класної кімнати розвішано малюнки.
- Подивіться на малюнки, подумайте і виберіть те, що найнеобхідніше (на вашу думку) для здорового способу життя. Станьте біля цього малюнка.
(Кожній групі, що утворилася, вчитель пропонує сісти на підготовлені місця, виконати завдання).
І група.
- Скласти комплекс вправ ранкової гімнастики.
- Назвіть види спорту, якими можуть займатися діти вашого віку.
ІІ група.
- Скласти режим дня школяра вашого віку.
ІІІ група.
- Скласти правила догляду за шкірою, волоссям, зубами.
ІV група.
- Намалювати малюнки про те, як можна загартуватися.
(Час підготовки – 10 хвилин).
Після підготовки проводиться презентація кожної з груп.
Діти, вийдіть 6на середину класу групами і візьміться за руки. Що ми утворили?
- Давайте порівняємо наше коло з людиною. Якщо вона виконує всі вимоги щодо здорового способу життя, вона міцна і здорова, як наше коло. Якщо якогось правила не дотримується, наприклад: режиму дня (опустіть, діти цієї групи, руки), то коло розривається. Людина слабшає, хворіє.
    Отже, щоб бути здоровим, потрібно постійно дбати про себе: щодня робити зарядку, вмиватися, стежити за чистотою свого тіла, одягу, помешкання, правильно харчуватися, займатися спортом, загартовуватися, більше бувати на свіжому повітрі. А головне – завжди пам’ятати золоте правило: “Найбільше багатство людини – це здоров’я”.
Бути здоровим, друже, зможеш,
Бо кожному це до снаги.
Хвороби всі ти переможеш,
Здоров’я мусиш берегти.
Лиш перші промені з віконцем зазирнули –
Вставай і швидше сон ти проганяй.
Для настрою, бадьорості та сили
Ранкову фіззарядку починай.
Ти кожен день живи за розпорядком:
Вставай, вмивайся, ліжко застеляй,
Сніданок з’їж і, дякуючи мамі,
У рідну школу, друже, поспішай.
Учися гарно, старанно, охайно,
Здолати лінощам себе не дозволяй.
У школі рухайся, спілкуйся, розвивайся,
Науки різні добре ти вивчай.
Зі школи ти додому повертайся,
Там пообідай, відпочинь, поспи.
VІ. Осмислення учнями знань.
1.                             Робота з підручником.
2.                             Робота у зошитах (самостійно).
VІІ. Узагальнення і систематизація знань.
Вчитель. Кожна людина повинна берегти і зміцнювати своє здоров’я. Іграшку, книжку, одяг можна купити за гроші, але здоров’я – не купиш. Саме тому з раннього дитинства треба дотримуватися здорового способу життя.
Що таке здоровий спосіб життя7
Як ви будете зміцнювати своє здоров’я?

     VІІІ. Домашнє завдання. 

Сценарій свята для дівчаток "Маленька господарочка"

Маленька господарочка

Доброго дня вам, любі друзі, дорогі гості. Я рада вітати вас у цій залі, де за декілька хвилин будуть проходити змагання маленьких господарочок.
     Сьогодні будуть змагатися… учасниць.
     Судити конкурси буде журі у складі…
Привітання вболівальникам.
                         Святковий цей зал
                         Нас усіх об’єднав.
                         В змаганнях він нині
                         Ареною став.

                         Хай будуть веселі
                         Обличчя у всіх:
                         Девіз господарочок –
                         Спритність і сміх

                         Болільникам вірним
                         Веселий привіт!
                         Ми хочемо дуже
                         Сподобатись вам!
                         І віримо, що ви
                         Допоможете нам!
Привітання журі.
                         Повага вам, судді!
                         Привіт вам, журі!
                         Та тільки суворо
                         Ви нас не журіть.

                         І смійтесь із того,
                         Що викличе сміх,
                         Сміятися голосно
                         Й суддям не гріх!

А учасницям я хочу повідомити, що найвищою оцінкою буде «3 бали», і побажати всім перемоги.
                        А зараз починаймо,
                        Настав жаданий час.
                        І ваші щирі вміння
                        Хай подивують нас.

1.     Конкурс «Домашнє завдання»
Наші учасниці підготували жартівливі вірші. Послухаймо їх.
                                                   Вузлики
                       В магазин за сіллю
                       Раз прийшла Маринка.
                       У руках у неї кошик і торбинка.
                       Продавець торбинку сіллю наповняє.
                       Глянув на Маринку
                       Та її питає:
                 -    Нащо на торбинці
                       Вузлики у тебе?
                      - Це, щоб не забула:
                       Сіль купити треба…
                  -  Що ж, торбинка гарна.
                 Й вузлики хороші…
                  - Вузлики хороші,
                 Та…забула гроші!
                                     
                                                 Оля і квасоля
                 Посадила якось Оля
                 Пригорщу квасолі.
                 А врожай зібрала –
                 Дві пригорщі стало.
                 І дивується вона:
                 -Де ж взялася ще одна?

                                                Більше діла, менше слів
                 Наша Галя вийшла з хати –
                 Аж на грядці поросята.
                 Стала Галя їх корити:
                 -Хіба ж можна грядку рити?
                 В вас же їжі повна миска,
                 Ну навіщо вам редиска?
                 Як не соромно вам нині –
                 Ви маленькі, а вже свині…
                 Доки Галя говорила,
                 Поросята грядку зрили!

                                                  Тепер мамі ясно
                 Чай хазяєчка мала
                 На вечерю нам несла,
                 Хоч ступала тихими кроком,
                 Посковзнулась ненароком.
                 Чашка з блюдечком додолу
                 Покотилась біля столу,
                 Покотилась і розбилась –
                 Черепочки розлетілись.
                 Мама сплеснула руками.
                 -Як це сталось? – каже мама.
                 -А ось так!
                 І тут дівчатко
                 Повторило все спочатку:
                 Друга чашка біля столу
                 Покотилася додолу,
                 Покотилась і розбилась –
                 Черепочки розлетілись.
                 Тепер мамі ясно!

Наступні наші конкурси ми розмістимо за щаблями нашої кулінарної майстерності.

2.     Конкурс витинання серветок на тарілку під канапки.
 Поки дівчатка працюють – розгадуємо слова:

Кава+бос=    … (ковбаса)
Нора + маки= ….(макарони)
Дуб+роберт=  …(бутерброд)
Код+лоша=   …(шоколад)

Журі оцінює конкурс.

3.     Обчистити від шкаралупи яйце.
Поки учасниці працюють – проведемо конкурс із глядачами.
Загадка.
                    Що то за коні в полі на припоні:
                    Довгасті, голчасті, зеленої масті.
                    Нікого не возять, лише солі просять? (огірки)
Цікавинка. До речі, огірки родом з Індії. Наші огірки – мізерна дрібнота у порівнянні з велетнями. Які ростуть на їхній батьківщині: там вага огірка – до 4,5 кг, а довжина – до 1 метра.

4.     Конкурс «Хто швидше та економніше почистить картоплину».
Загадка для глядачів.
Що без болю , без печалю доведе до сліз? (цибуля)
Цікавинка. Ще 6 тис. років тому єгиптяни вирощували цибулю. Коли єгиптянин хотів довести, що каже правду, він клав перед собою купу цибулин і урочисто клявся ними. На землі ще 400 видів цибулі.

5.     Конкурс «Що з чого?»
«Приготувати» страви: борщ компот, кашу, суп, салат, торт, рибну юшку.
Дівчата тягнуть фанти, хто що буде «готувати».
На окремих смужках паперу – назви продуктів: сіль, цукор, капуста, буряк, картопля, сметана, черешні, яблука, сливи, груші, гречка, рис, пшоно, помідор, морква, петрушка, огірок, цибуля, оцет, борошно, масло, какао, горіхи, перець, часник.

Конкурс із глядачами.
Хто швидше з’їсть із зав’язаними руками яблуко. (яблуко на нитці прив’язане до палки).

6.     Конкурс «Бутерброд».
 З даних продуктів приготувати канапки (бутерброд) і викласти на тарілки.
Слово «бутерброд» прийшло до нас з німецької мови. У перекладі «бутерброд» - це хліб із маслом.
Загадка для уболівальників.
У зеленій оболонці, а всередині як сонце.(кавун)
Цікавинка. Для жителів австралійської пустелі Калахарі кавуни є своєрідними «флягами» з водою. Та не тільки люди, а й звірі пустелі від слона до миші знають кавун і споживають його.

Розгадування ребусів.

7.     Конкурс «Попелюшка»
На тарілках – насіння кукурудзи, пшениці. Рис. За дві хвилини посортувати насіння.

У цей час хлопчики виконують пісню «Ой, єсть в лісі калина».

  1. Конкурс дегустаторів.
Кожна господиня повинна вміти за смаком розрізнити страву і продукти, з яких приготована ця страва. Перевіримо, хто з наших учасниць є кращим дегустатором. На тарілочках є різні види варення. Завдання – впізнати, де яке.

Хлопчики виконують пісню «Ой, мій милий,чорнобривий вареничків хоче»

Журі підводить підсумки змагання.
Хлопці вітають дівчаток-переможниць.
А ми вітаємо усіх присутніх і бажаємо їм:
                 У щасливій вашій хаті
                 Щоб ви всі були багаті.
                 Щоб лежали на столі
                 Паляниці немалі.

                 Щоб були у вас ковбаси,
                 Молоко, і сало, й м’ясо,
                 І млинці, і пиріжки,
                 І пухнасті пампушки.
                 Щоб були в  своїй оселі
                 І щасливі, і веселі.

                 Щоб родила щедро нива,
                 Щоб у хаті все, як слід.
                 Щоб довіку був щасливий
                 Український славний рід.


А тепер запрошуємо усіх до святкового столу.